04
квітня
2013

4 квітня 2013 року – 60 років з дня народження неповторної співачки Квітки Цісик

 Потрапивши в радянську Україну, два диски пісень Квітки Цісик зруйнували вакуум, який утворився після смерті Володимира Івасюка. Їх слухали і думали: якщо за океаном зберегли свою українськість, то ми теж маємо це зробити!
«Ця збірка пісень є бажанням мого українського серця вплести радісні нитки в розшарпане життям полотно, на якому вишита доля нашого народу», – ці слова видруковано на першому диску пісень Квітки Цісик. На іншому – присвята така: «Присвячую поривам нескореного українського духу і його безнастанним змаганням по обох боках океану». В житті співачка таких пафосних слів не вживала, патріотичної лексики уникала. Вона СПІВАЛА!
Особливим щемом лунає її остання пісня – «Журавлі» на вірші Богдана Лепкого…

Богдан Лепкий. «Журавлі». Виконує Квітка Цісик
Вікіпедія: Квітка Цісик
Український освітній простір: Ліричний маніфест свободи Квітки Цісик

Квітка Цісик народилася 4 квітня 1953 року в Нью-Йорку. Була другою донькою Володимира Цісика й Іванни Лев.  Батько, родом із-під Коломиї, до  війни закінчив Львівську консерваторію, навчався у Празі, Мюнхені, був головним  концертмейстером Львівської опери. 1944 року подружжя, тікаючи від наступу Червоної армії, опинилося в таборі для переміщених осіб у німецькому місті Байройт. За рік у них народилась перша донька Марія. 1949 року Володимир Цісик із родиною виїхав до США. Влаштувався викладачем в Українському музичному інституті, штат Нью-Йорк. Іванна працювала в банку.
1974 року Квітка закінчила консерваторію в Нью-Йорку. Після школи отримала стипендію на навчання в державному університеті Нью-Йорка (клас скрипки), але через рік покинула його заради занять вокалом (колоратурне сопрано).
Ще студенткою консерваторії, аби оплачувати навчання, почала працювати студійною співачкою. Взяла псевдонім Kacey (Кейсі) – за першими літерами імені та прізвища K.C. –  Kvitka Cisyk. Виконувала рекламні джинґли, була бек-вокалісткою у Роберта Флека, Боба Джеймса, Девіда Санборна, Майкла Болтона, Карли Саймон, Лінді Ронстад, Мікіо Масуо, Майкла Джексона.
1980 року було видано перший україно¬мовний альбом Квітки Цісик «Пісні України». Альбом допомагав записувати її перший чоловік, композитор-аранжувальник Джек Корнер. Звукорежисером платівки був Ед Ракович, співвласник із Корнером студії Clinton Recording Studios. Згодом він став другим чоловіком співачки.
1989 року в Нью-Йорку вийшов другий україномовний альбом «Два кольори».
29 березня 1998 року Квітка Цісик померла, не доживши п’ять днів до свого 45-річчя. Діагноз – рак грудей. 1994 року від тієї ж недуги померла мати співачки Іванна Лев. За п’ять років після смерті Квітки рак грудей забрав із життя її старшу сестру Марію. Вона була піаністкою, вела майстер-класи в Carnegie Hall, працювала директором консерваторії в Сан-Франциско.
У Львівській середній школі №54 (вул. Хвильового, 16) відкрили музей Квітки Цісик.

Джерело: Портал ІППО

Опублікував: admin
Категорія: Мистецтво української діаспори, Музика, Новини УОП

Trackback from your site.

Leave a comment