24
лютого
2013

Українські школи в Канаді

Українські школи почали закладати в Канаді з кінцем 19 століття: місцеве законодавство в західних степових провінціях сприяло двомовним школам — і їх масово відкривали в фермерських районах на початковому (1- або 2-класному) рівні. Звичайно ці школи були однокімнатними та за числом учнів малочисельні; разом їх було приблизно 250 у трьох степових провінціях (Манітоба, Саскачеван, Альберта) Канади. Згодом, зі зміною в політиці уряду по лінії канадизації емігрантів за Першої світової війни, двомовні англо-українські школи було закрито.
Незважаючи на їх тимчасовість, уряд Манітоби відкрив у 1905 Українсько-руську учительську семінарію (англ. Ruthenian Training School) для підготовки вчителів для двомовних шкіл у Вінніпезі (згодом її перенесено до Брендону), яка свого часу випустила таких учителів із 120. Двомовних учителів готували також тимчасово засновані педшколи Альберти й Саскачевану.
Після Першої світової війни української мови і українознавства можна було навчати лише у приватних школах: деякі з них діяли при українських католицьких парафіях як цілоденні школи, інші діяли як доповнюючі — у вільні від навчання дні. Останні організувалися при церквах або культурних і громадських організаціях під традиційною фірмою центральних освітніх установ «Рідна школа» або новітньою — «Українська школа».
Із цих Українська Православна Церква Канади утримувала переважно т. зв. недільні школи: у системі цих шкіл навчалося в 1958 році 18 тисяч дітей (650 учителів), але це число значно зменшилося до 9 тисяч у 1981 році(ледве 10 % усіх дітей шкільного віку) з 510 учителями. Здебільшого це школи початкового рівня; існують ще в більших містах скупчення головно післявоєнної еміграції школи середньошкільного рівня (т. зв. курси українознавства з матурою), в котрих в 1980-х учащало близько 1 200 учнів.
Комітет Українців Канади намагається координувати організацію, діяльність та програми цих шкіл через крайову (заснована 1971) та провінційні шкільні ради. Крім шкіл, що діють протягом року, в Канаді головним чином церкви і молодіжні організації засновують літні школи і табори для освічення українських дітей та включення їх у місцеву українську громаду.
Останнім часом в Канаді Українська Католицька Церква відкриває щораз більше т. зв. сепаратних шкіл (приватні цілоденні школи, підтримувані урядом) з подовженим днем, у яких додатково вивчають українську мову й культуру. У 1985 році 4 такі школи діяли в Торонто. Натомість, у степових провінціях за бажанням батьків у 1970-х роках постала можливість розвинути двомовне навчання в державних школах на початковому та середньошкільному рівнях. У цих школах ведеться навчання англійською й українською мовами різних предметів (останньою — українознавства та гуманітарних дисциплін, музики, фізкультури тощо).
У 1985 році двомовні школи в Альберті відновили свою діяльність — і охоплювали понад 3 тисячі учнів. Двомовне навчання в Альберті почалося у 1971-му, Саскачевані у 1974-му і Манітобі 1978-му роках.
Деяку українознавчу інформацію давали учням середніх і вищих шкіл українські бурси, т. зв. інститути, що їх почали засновувати в більших містах ще в 1920-х років.; тепер діють 3 православні і 2 католицькі інститути (Едмонтон, Саскатун і Торонто). Отці редемптористи східного обряду вели середню школу типу малої семінарії (Колеґія св. Володимира в Роблині, Манітоба), а в Онтаріо короткочасно діяли в 1960 — 70-х роках середні хлоп’яча (Торонто) і дівоча (Анкастер) школи. З 1950-х років можна було добровільно вивчати українську мову в західних провінціях Канади.
Серед вищих установ духовної освіти в Канаді находяться Колеґія св. Андрея (УПЦК) в Вінніпезі та Семінарія св. Духа (УГКЦ) в Оттаві. Більшість учителів українознавчих шкіл, у тому числі двомовних, набуває освіту на відділах славістики канадських університетів, де українська мова й література добре представлені: Оттава, Торонто, Вінніпеґ, Саскатун, Ріджайна, Едмонтон. Учителі Канади організовані в Об’єднанні Українських Педагогів.

Перелік  українських шкіл в Канаді:


Українська суботня школа ім. Митрополита А. Шептицького, Монреаль
www.ukemonde.com/shkola

St. Josaphat’s Ukrainian Sadochok, Edmonton, Alberta, Canada
www.sadochok.com

Ukrainian Heritage School of Ottawa
www.ottawaukeschool.org

Українська двомовна школа ім. Сміта-Джексона – Smith-Jackson English-Ukrainian Bilingual Elementary School, Dauphin, Manitoba, Canada
home.merlin.mb.ca/~sch1486/

The Ukrainian School at St Volodymyr
Українська школа св. Володимира
406 Bathurst St , Toronto M5T 2S8
Tanya Sunak, Principal: 416-565-5125
email: tanya.sunak@rogers.com
Lydia Kyskira: 416-767-9974
email: lkyskir@toronto.ca

Школа українознавства імені Тараса Шевченка, м.Парма, штат Огайо

www.shevchenkoschool.org

Опублікував: admin
Категорія: Освіта української діаспори, Українські школи зарубіжжя

Trackback from your site.

Comments (1)

 • Катерина
  10.11.2014 at 22:08 |

  Добрий день!
  Пробачте,що вас турбую! Скажіть, будь ласка, у вас випадково в школі не найдеться вільної вакансії для вчителя образотворчого мистецтва та художньої праці? Бо в нас тут зовсім не солодко! І за цю зарплату зараз не реально прожити!
  Я восьмий рік працюю в сільській школі.Мої учні є постійними презерами районних та обласних конкурсів та олімпіад. Я сама художник. Маю повну вищу освіту. Може порадите мені щось?
  Зарання дякую!)

Leave a comment